Jak se zbavit zápachu nohou

Oteplilo se, a tak je lákavé vyjít si bez ponožek v obuvi. Je to osvobozující pocit a vrací nás to do mládí. Bohužel pokud nebudete dostatečně pečovat o svou obuv, zamoří časem vzuch vašeho domova.

“Zápach nohou” je pro nositele velkou životní překážkou.

Boty začnou být cítit, protože jsou v těsné blízkosti se zapáchajícíma nohama. Krok k tomu, aby boty voněly sladce je zredukovat zápach nohou. Lékařský termín pro zápach nohou je “bormodosis” a může postihnout kohokoliv.

Zápach začíná u potu, který je vylučován z potních žláz na vašich nohách. Funkcí těchto žláz je udržet nohy hydratované, pokožku vláčnou a samozřejmě i pomoc s regulací tělesné teploty. Když je vám horko nebo cvičíte, vaše nohy se potí mnohem vice než obvykle. Narozdíl od ostatních potních žláz, ty na nohou vylučují pot po celou dobu a ne jen jako odpověď na horko nebo cvičení.

Zápach začíná když je pot rozkládán bakteriemi a mikroorganismy žijícími na vaší kůži. Rozkladem potu je produkován známý sýrový odér. Tento zápach může být ještě intenzivnější množením bakterií a potu tak, jak je to v obuvi.

Ponožky jsou prevencí

Bohužel ne bílé a v sandálech, jak je často vidět! Ponožky redukují tření v botě a také chrání pokožku před zvýšeným rizikem infekce. Ale je cesta jak chodit bezpečně bez ponožek. Umyté a dobře osušené nohy nakrémujte, doporučujeme naše detoxikační mýdlo. Opakuji, důkladně osušené. Naneste malém množství krému na nohy s aktivním uhlím od Mavexu. Budete překvapeni silou účinku a výsledkem. Krém se okamžitě vstřebá. Nezanechává pocit mastnoty a ručně sbírané byliny z vrcholků švýcarských Alp nohy osvěží a neutralizují.

Riziko mykóz a plísní

Rizikem neošetřování obuvi a nohou bývá výsledek vzniku plísní a mykóz. Boty po cvičení vždy vyndejte z obalu a nechte důkladně vysušit před dalším použitím. Je vhodné obuv vystříkat octem a hlavně nenechávat nad tmavém místě. Každý z nás zná takzvané síly kuličky silicagel. Umisťují se všude tam, kde chceme zamezit vlhkosti, doporučuji tyto malé sáčky sbírat a používat právě do sportovní obuvi pro důkladné vysušení. Slunce a čerstvý vzduch jsou přirozené cesty k důkladnému vysušení. Střídejte boty a pokud máte velké potíže doporučujeme speciální vložky. Lze využít sůl, která vytahuje vodu z buněk bakterií a zapříčiní jejich zničení, použijte mořskou sůl, protože obyčejná stolní sůl má velmi jemná zrna a odstranění z boty je komplikované. Jedna čajová lžička soli rozprostřena na podrážce boty po dobu 12 až 24 hod.

Na co zapomeňte!

1. na parfém – zapáchající nohy a parfém není dobrá kombinace

2. antiperspiranty na nohy je to nepřirozené přidáváte si chemikálie do těla, eliminujete možnost těla hydratovat kůži na nohách a zabraňujete regulaci tělesné teploty.